Karlskoga och Degerfors erbjuder dig kultur, äventyr, utmaningar och massor av roliga aktiviteter. Naturen är stundtals så vacker att den kommer att ta andan ur dig. Den finns alltid nära, snabbt tillgänglig var du än är. Ta för dig av det som du gillar bäst – fiske, motorsport, fotboll eller historia på Alfred Nobels Björkborn eller naturhistoria i fantastiska Sveafallen.
Hälsa på vänner och familj, upptäck för första gången, affärsmöten eller en fiskeresa. Anledningarna är många till varför man behöver ett boende i Karlskoga och Degerfors. Vilken är din anledning?
Paketpris för boende, fiskekort och frukost från 210/person och dygn
Försäljning av allehanda ting som är knutna till hyttan.
Hantverksbod vid den välbevarade Granbergsdals hytta, som var i drift från 1642 till 1925. Försäljning av smide, vävnader, slaggstenssmycken, mattor, träkol mm.
Vid hyttan finns även Naturparken för barn, Kaffestuga, Bagarstuga och övernattningsmöjligheter i hyttkamrer och kôlerkôjer.
Det händer mycket vid hyttan - Se evenemangstips under rubriken Evenemang!